Nem sprint, maraton - kamatemelések a feltörekvő országokban

Szerző
Budapest Alapkezelő
Bebesy Dániel

Olvasási idő
2 PERC

Megjelent
2021.11.10. 14:00

A nemsprint, inkább maraton jellemzés az MNB kamatdöntő ülését követően hangzott ela szigorítási ciklussal kapcsolatban, utalva arra, hogy kis lépésekben, deidőben hosszabban elnyújtva számíthatunk a hazai alapkamat emelésére. Ajegybank azt is leszögezte, hogy a szeptemberi inflációs előrejelzéséhez képestaz elmúlt hetek során feljebb tolódott az infláció várható pályája, erősödtek afelfelé mutató kockázatok.

Júniusban, amikor az MNB több év után először emelte azalapkamatot (a kamatfolyosó tologatásával már 2020-ban is szigorított) ésszigorítási ciklus megkezdéséről beszélt, feltűnően szigorúnak (hawkish)számított a régióban, de a szélesebb feltörekvő piaci univerzumban is. A magyarjegybank már a nyáron jelezte a globális infláció alakulásával kapcsolatban,hogy az átmeneti vagy tartós jellegről szóló vitában jelentőskockázatokat lát az utóbbi mellett. Az MNB különlegesnek számított abból aszempontból is, hogy a likviditásnövelő, állampapírvásárlási programjánakbefejezése előtt kamatemelésre szánta el magát. Az elmúlt hónapok soránnémileg változott a helyzet, ez a relatív szigorúbb kép megkopott egy kicsit,ugyanis a világon a többi jegybank is nagyobb fokozatba kapcsolt.

A fejlett országok jegybankjai közül ugyan egyelőre csak Norvégiábantörtént kamatemelés, azonban a piaci várakozásokban jelentős változás történtaz elmúlt hetek során, a piac jelentősen korábbra várja a szigorításokmegkezdését. A vezető jegybankok közül a Bank of England (BoE) adott egyedülexplicit jelzést arra vonatkozóan, hogy már a következő hónapokban, még az idénsor kerülhet az első kamatemelésre. Az USA-ban a FED ugyan továbbra sem beszélkamatemelésről, viszont a piacok 2022 végére már két szigorítással számolnak,Kanadában pedig még korábbra árazzák az első alapkamat emelést. Még az EurópaiKözponti Banktól (ECB) is szigorítást vár a piac 2023 végére, pedig azelmúlt években az általános kép az volt, hogy az ECB „soha” nem emel majd.

A feltörekvő piacokon belül a régiónk helyzete kicsit különleges, hiszMagyarországon és Lengyelországban majdnem tíz év telt el az alapkamat utolsóemelése óta. Csehország és Románia valamennyire lekövette a feltörekvő piacokon2016-2018-ban lezajló szigorítási ciklust, ami a feltörekvő országok jelentősrészében az amerikai jegybank szigorításával párhuzamosan kamatemeléseketjelentett. A hosszú szünet után hazánkban 2020 júniusában került sor az elsőemelésre, egy időben a cseh jegybank újbóli szigorításával. A feltörekvőpiacokon a nyáron még nem volt jellemző a monetáris szigorítás, a jegybankokinkább az infláció emelkedés átmeneti narratívájában hittek. Az MNB-t csak abrazil és orosz jegybank előzte meg időben, mindkét ország esetében erőteljesinfláció emelkedés bontakozott ki, már 2020 második felében.

A magyar jegybank részéről a kezdeti 30 bázispontos emelések meggyőzőnektűntek, a piac úgy gondolta, hogy az emelési ciklus valahol 2,5% körültetőzhet, amiről az MNB is úgy beszélt, mint egy reális forgatókönyv. A helyzetaz ősz során azonban változni kezdett. A világban a nyersanyagárak emelkedéseújabb lendületet kapott, elszabadultak a földgáz árak, 80 dollár hordónkénti árfölé érkezett az olaj. Aggasztó volt látni, hogy a kamatemeléseket korán kezdőOroszország és Brazília esetében, a folyamatosan emelkedő inflációs számokmellett egyre feljebb tolódtak a kamatemelési ciklus végpontjával kapcsolatosvárakozások. A jegybankok is egyre határozottabb lépésekre szánták el magukat,nem ritka a 100 bázispontos kamatemelés sem.

A régiós jegybankok közül a hagyományosan szigorúnak számító csehjegybank is nagyobb fokozatba kapcsolt, és októberben már 75 bázisponttalszigorított, ami a történetének legnagyobb egyszeri emelésének számít. A helyzetváltozása miatt a lengyel jegybank is stratégiát váltott, feladta az átmenetiinfláció emelkedésről szóló narratíváját, és alapkamatot emelt októberben. Afeltörekvő piacokon a török jegybank az egyetlen, mely az utóbbi időben kamatotcsökkentett. Tudható azonban, hogy ott a döntést nem a jegybankárok, hanem azország elnöke hozza, és az eredmény is elég látványos, a török líra árfolyamakét év alatt lefeleződött a dollárral szemben. Az alábbi ábrán látható, hogy azidei évben eddig a brazil és az orosz jegybank szigorított a legtöbbet.

Az MNB eddigi 120 bázispontos emelése átlagot meghaladó, a szeptembertőlalkalmazott 15 bázispontos lépésköz viszont rendkívül óvatosnak mondható. Apiac az MNB esetében jelenleg arra számít, hogy a jegybank az alapkamatot3,5-4%-ig emeli majd. A nyári hónapokat jellemző várakozásokhoz képest ezlényegesen magasabb tetőzés, amit elsősorban a nemzetközi nyersanyagáremelkedés újabb hulláma, és a hazai költségvetési politika fellazulásamagyarázhat. 15 bázispontos lépésközökkel számolva ez mindenképpen maratonnaktűnik az MNB számára. A régióban a cseh, román és lengyel jegybank esetében isazt várják a befektetők, hogy az elkövetkező 12 hónap során 1,5-2százalékpontos alapkamatemelést hajtanak majd végre. Az ütemezés és a sebességkérdéses, az MNB szerint az óvatos kis lépésközöket a Covid válságbóladódó nagyfokú kiszámíthatatlanság indokolja. Rengeteg dolog korábban nemvárt, szinte elképzelhetetlen módon változik a gazdaságban, ilyenbizonytalanság mellett pedig hiba lenne rohanni a Monetáris Tanács szerint. Agyorsan változó környezet természetesen azt is magában hordozhatja, hogy amagyar jegybank stratégiát vált, és a maratoni távon azért néha belesprintelmajd az elkövetkező időszakban.


*A cikkeredetileg az Értéktrend blogoldalon jelent meg.

2021.11.10.

Facebook

Tovább

Linkedin

Tovább
youtube.png

YouTube

Tovább
spotify_1.png

Spotify

Tovább
soundcloud.png

Soundcloud

Tovább

Iratkozzon fel hírlevelünkre, amennyiben szeretne:

  • értesülniés meghallgatni a legfrissebb MBH Business Podcast sorozat adásait,
  • szakértőktől tájékozódni a vállalkozását érintő aktuális piaci, gazdasági helyzetről,
  • piaci trendeket látni KKV-kat vizsgáló, ágazati kutatásokból,
  • inspirálódni különböző fontos, cégvezetéshez szükséges témák kapcsán,
  • esetleg elsőként szeretne értesülni egy Ön számára érdekes szakmai rendezvényről

Kérjük olvassa el Adatkezelési tájékoztatónkat A "Feliratkozás" gombra való kattintással Ön tudomásul veszi a tájékoztatóban foglaltakat és egyúttal hozzájárul az Ön által megadott személyes adatok fentiek szerinti kezeléséhez.

*Kötelezően kitöltendő mezők.