VideoBank Fiókok és ATM-ekKérjen időpontot! TeleBank06 80 350 350 Írjon nekünk! Árfolyamok

Miért hasznos napjainkban a reziliencia?

Szerző

MBH Bank Nyrt.

Olvasási idő

5 perc

Megjelent

2023. 07. 21.

A reziliencia a külső hatásokhoz, változásokhoz való alkalmazkodóképességet jelenti, amely egyének és szervezetek számára is lényeges tulajdonság. Lelki állóképességként is hivatkozik rá a szakirodalom, amely leginkább a pszichológia tudományterületéhez tartozó viszonylag új fogalom, azonban számos más terület is van, többek között a pedagógia, politika és gazdaság, ahol elterjedt. Ez a kvalitás a kulcsa annak, hogy mitől veszi az egyik vállalat könnyebben az akadályokat a másiknál, hogyan képesek egyes piaci szereplők változatlanul hatékonyak maradni a gazdasági változások közepette.

Cikkünkben megvizsgáljuk, hogy mit tehet egy cég annak érdekében, hogy válságállóbb legyen, külföldön milyen módszertana alakult ki, valamint hol sajátíthatjuk el ezt a képességet online és offline felületeken.

Reziliencia az üzleti életben

A reziliencia témakörének elemzése már csak azért is fontos, mert a piaci szereplők rugalmassága elősegíti a gazdaság hatékony működését. Az üzleti környezet állandóan változik, újabb és újabb kihívásokat generál, ezért a vállalatok számára elengedhetetlen a gyors és hatékony reagálási képesség kialakítása. A világ ma pontosan megfelel annak a modellnek, amelyet üzleti szakemberek egyszerűen VUCA-ként emlegetnek: változékony, bizonytalan, összetett és többértelmű (volatile, uncertain, complex, ambiguous). Nem túlzás tehát azt állítani, hogy a mentális rugalmasság a túlélés egyik kulcsfontosságú feltétele lett.

Ezek a bizonyos VUCA-körülmények nemcsak személyes életünkben, hanem az üzleti folyamatokban is erősen éreztetik a hatásukat. Így a lelki állóképesség jelentősége a vállalatok világában is felértékelődött. Az alkalmazkodókészség egy komplex tulajdonságként fogható fel, amely több tényező együttes jelenlétével, fejlesztésével alakítható ki. Lényege, hogy egy szervezet úgy tud változni, hogy a körülményekhez igazodva rugalmasan adaptálódik azokhoz, és egyúttal a stabilitását is megőrizve egy magasabb szintű működésre áll át. Az üzleti reziliencia terv (Business Resilience Plan) a katasztrófa-helyreállítás hatáskörét meghaladó tervezet, amely az üzletátmenet-folytonosságot célozza (Business Continuity Plan).

Üzletátmenet-folytonossági terv (BCP) a reziliens működéshez

Az angol mozaikszó (BCP, azaz Business Continuity Plan) magyarra lefordítva üzletátmenet-folytonosság tervezést jelent. A tervezési folyamat a vállalatot fenyegető potenciális veszélyek megelőzésére és helyreállítására szolgáló rendszer létrehozását célozza, amely biztosítja, hogy a személyzet és az eszközök védve legyenek, és katasztrófa esetén – természeti, vagy akár a kiberbiztonságot érintő támadás – gyorsan tudjanak működni. Lépései az adott szervezettől és felkészültségtől függően változatosak lehetnek, de a legtöbb tervben szerepelnek a következő folyamatok:

  • Üzleti hatáselemzés: a vállalkozás azonosítja az ún. időérzékeny erőforrásokat. Az elemzés elvégzése segíthet a vállalatoknak azonosítani és rangsorolni azokat a folyamatokat, amelyek a legnagyobb hatással vannak a vállalkozás pénzügyi és működési funkcióira.
  • Helyreállítás: a vállalkozásnak meg kell határoznia és végre kell hajtania a kritikus üzleti funkciók helyreállításához szükséges lépéseket.
  • Szervezet: a folytonosság megteremtéséért felelős csapat létrehozása, amely terveket dolgoz ki a lehetséges zavarok kezelésére.
  • Képzés: a folytonossági csapat képzése és vizsgáztatása.

A BCP stratégia kialakítását a hazai nagyvállalatok túlnyomó része is szükségesnek tartja, itthon a rezilienciával összefüggő kérdések sokszor a humánerőforrás-menedzsment területén jelennek meg a vállalati működésen belül.

Reziliencia a vezetésben és a csapatban

A munkavállalók alkalmazkodóképességének kialakításához sokszor iránymutatásra van szükség, amely főként a vezetéstől érkezhet. A fejlődéshez elengedhetetlen egy támogató, nyitott környezet kialakítása, ahol a nehézségekről is szabadon lehet beszélni. Emellett a vezetőségnek egy stratégiai tervet is ki kell alakítani, amelyben meghatározzák a vállalat értékeit (mit reprezentál, mi a küldetése), valamint egy rövid- és hosszú távú terv keretén belül megfogalmazzák a célokat és kijelölik, milyen lépésekre lesz szükség a felállított terv kivitelezéséhez. Ha a szervezet képes megérteni és folyamatosan figyelemmel kísérni saját környezetét, fel tud készülni az onnan érkező hatásokra, túlélhet és a fejlődésre is képessé válik. Emellett a jövőkép, a fejlődés lehetősége motivációt teremt a vállalati légkörön belül, növelheti a munkavállalói hűséget. Egy reziliens személy rendkívül inspiráló tud lenni, ami akár vezetőként, munkatársként, akár a privát szférában, közvetlenül hat a munkakörnyezetben lévőkre, ezzel javítva a kapcsolatokat.

Reziliencia tréning a pozitív gondolkodásért!

A reziliencia nem genetikai adottság, teljes mértékben tanulható és fejleszthető, legyen szó egyéni, vagy szervezeti szintről. Ehhez azonban aktívan és kitartóan kell foglalkoznunk saját pszichénk megismerésével. Hiszen ennek a folyamatnak az alapja az önismeret.

Léteznek speciálisan a reziliens magatartás kialakítását segítő képzések, amelyek hazai környezetben is elérhetőek mind egyéni, mind vállalati szintű tanfolyam formájában. A legtöbb reziliencia tréning középpontjában a pozitív pszichológia alapjainak elsajátítása áll: ha pozitívan tudunk viszonyulni a nehéz helyzetekhez, meglátni bennük a lehetőséget, mentálisan felkészültebbek leszünk a nem várt szituációk leküzdésére. A kognitív- és viselkedéstudomány módszereit alkalmazó tréningek például a szalutogenezis (egészséget megteremtő okokat vizsgáló) modell elsajátítását teszik lehetővé, és tudatosan fejlesztik az érzelmi intelligenciát. A tréning célja, hogy fejlessze a munkavállalók önbecsülését, önérvényesítő képességét. Ezáltal tudatosabbá válnak, másokhoz is megértőbben tudnak viszonyulni, javul az együttműködési készségük. Az általános hangulatuk pozitívabbá válik, és a stressz, valamint a nehéz helyzetek kezeléséhez szükséges eszköztáruk bővül.

Online is elsajátítható

Mivel a reziliencia kialakítása napjainkban a személyes és üzleti életben is meghatározóvá vált, jelenleg számos olyan online tanfolyam létezik, ahol elsajátíthatjuk az alkalmazkodás képességét. Többek között a Coursera, az Udemy és a Skillshare online képzéseket kínáló oldalak választékában is szerepelnek vonatkozó kurzusok.

Íme néhány jó tanács, ha érdekel a téma: lépj tovább magad megismeréséért, fejlesztéséért!

  • Merj változtatni.
  • Bízz Önmagadban.
  • Lásd a válságban a lehetőséget.
  • Tudd, hogy a pozitív változáshoz is alkalmazkodni kell.
  • Az alapokkal kezd a fejlesztést.
  • Merj veszíteni, ne akarj mindenben győzni.
  • Ismerd és alkalmazd a siker útját.
  • Keresd meg minden történésben az értelmet.
  • Merj segítséget kérni.
  • Kihívást láss és ne problémát.
  • Vállalj felelősséget, ne pedig bűntudatot.
  • Sose veszítsd el a humorérzékedet.

Iratkozzon fel hírlevelünkre, amennyiben szeretne:

  • értesülniés meghallgatni a legfrissebb MBH Business Podcast sorozat adásait,
  • szakértőktől tájékozódni a vállalkozását érintő aktuális piaci, gazdasági helyzetről,
  • piaci trendeket látni KKV-kat vizsgáló, ágazati kutatásokból,
  • inspirálódni különböző fontos, cégvezetéshez szükséges témák kapcsán,
  • esetleg elsőként szeretne értesülni egy Ön számára érdekes szakmai rendezvényről

Kérjük olvassa el Adatkezelési tájékoztatónkat A "Feliratkozás" gombra való kattintással Ön tudomásul veszi a tájékoztatóban foglaltakat és egyúttal hozzájárul az Ön által megadott személyes adatok fentiek szerinti kezeléséhez.

*Kötelezően kitöltendő mezők.