Ha lenne kristálygömböm…

Szerző
Budapest Alapkezelő
Pintér András

Olvasási idő
2 PERC

Megjelent
2021.08.05. 15:00

Ha az elmúlt hónapok legnagyobb hatásúárfolyammozgására kellene szavaznom, az én voksom egészen biztosan a 10 évesamerikai állampapír hozamok alakulására esne. A március végére 1,70% föléemelkedő hozamszint augusztus elejére újra az 1,20%-ot közelítette, a közel 50bázispontos mozgás pedig mindenképpen figyelemre méltó. Nem is maradtak el azáttételes hatások, a részvénypiacok új lendületében, vagy a növekedésiszektorok újraindult felülteljesítésében az említett mozgás jelentőségeszerintem megkerülhetetlen.

Persze egy ilyen jelentős eszköz ilyen jelentősmértékű mozgása esetén (utólagos) magyarázatokból sosincs hiány. Sokan a deltavariáns nyomán kiújuló növekedési félelmekre mutogatnak. Jópárban az amerikaikötvénypiacot elmúlt hónapokban jellemző speciális kereslet-kínálativiszonyokra világítanak rá (lecsökkentett kibocsátások, változatlanul agresszívFED-kereslet mellett). És vannak olyanok is, akik arra hívják fel a figyelmet,hogy a tavaszi hónapok végére sokan jelentős kötvénypiaci alulsúlyokat építettekki, így a hozamok fordulása – melyhez ilyenkor a momentum-vevők is csatlakoznakmár – automatikusan kényszerű pozíciózárásokat generált.

Árulkodó ugyanakkor, hogy amikor Jerome Powellt, azamerikai jegybank elnökét a hozamok csökkenésének okairól kérdezték a FEDlegutóbbi kamatdöntését követő sajtótájékoztatón, a QE-program karmesteremeglepően őszinte választ adott.Powell úgy fogalmazott, hogy „nincs valódi konszenzus annak kapcsán, hogy mimagyarázza a hosszú futamidejű hozamok lefelé történő mozgását a FED legutóbbiés mostani ülése közötti időszakban". Lefordítom magyarra: a FED számára sem egyértelmű, hogy a hozamok miértmozogtak úgy, ahogy.

A fentieken túl gyakran hangoztatott magyarázataz is, hogy a hozamok csökkenésében a már emlegetett amerikai jegybanknak isérdemi szerepe volt. Ezen narratíva szerint a FED – bár nem feltétlenül látjahelyesen, hogy a mostani inflációs sokk átmeneti jellegű lesz – összességébenmegfelelő eszközökkel és kellő elhatározással rendelkezik ahhoz, hogyamennyiben az szükséges lesz, hatékonyan tudja majd újra a megcélzott sávbaterelni az árromlás ütemét. Mindez tükröződik abban is, hogy a középtávra vártinflációs várakozások sokkal kevésbé emelkedtek, és történelmi kontextusban issokkal kevésbé kiugróak, mint a rövidtávúak.

Fura magyarázat ez, mert egyrészt egy rövidtávontévedő amerikai jegybankkal számol, másrészt pedig egy olyannal, amely közép-és hosszútávon már a kellő időben és a kellő hatékonysággal fogja megfékezni azinflációt.

Csűrhetjük-csavarhatjuk, szerintem tipikustőkepiaci helyzet ez. Olyan, ahol végül nem is a magyarázat az igazán fontos,hanem maga a megtörtént piaci mozgás ténye.

Jó eséllyel pedig az amerikai 10 éves hozamszintmozgása kulcstényező marad az év hátralévő részében is, így, bár kristálygömbömnekem sincs, ha lenne, az első kérdésem biztosan ez volna: hol állnak majd azamerikai hozamok 2021 végén?


*A cikkeredetileg az Értéktrend blogoldalon jelent meg.

2021.08.05.

Facebook

Tovább

Linkedin

Tovább
youtube.png

YouTube

Tovább
spotify_1.png

Spotify

Tovább
soundcloud.png

Soundcloud

Tovább

Iratkozzon fel hírlevelünkre, amennyiben szeretne:

  • értesülniés meghallgatni a legfrissebb MBH Business Podcast sorozat adásait,
  • szakértőktől tájékozódni a vállalkozását érintő aktuális piaci, gazdasági helyzetről,
  • piaci trendeket látni KKV-kat vizsgáló, ágazati kutatásokból,
  • inspirálódni különböző fontos, cégvezetéshez szükséges témák kapcsán,
  • esetleg elsőként szeretne értesülni egy Ön számára érdekes szakmai rendezvényről

Kérjük olvassa el Adatkezelési tájékoztatónkat A "Feliratkozás" gombra való kattintással Ön tudomásul veszi a tájékoztatóban foglaltakat és egyúttal hozzájárul az Ön által megadott személyes adatok fentiek szerinti kezeléséhez.

*Kötelezően kitöltendő mezők.