Tisztelt Ügyfelünk! Tájékoztatjuk, hogy online számlanyitás kezdeményezhető, de átmeneti technikai probléma miatt késedelem fordulhat elő a teljesülésében. További kérdés esetén hívja az MBH Bank 0-24 órában elérhető Telebank szolgáltatását a belföldről díjmentesen hívható 06 80 350 350-es telefonszámon. Megértését és türelmét köszönjük!

Ugrás a tartalomhoz

Részvények

Részesedési lehetőség hazai és nemzetközi vállalatok piaci teljesítményéből!

A vállalati részvények vásárlásával tulajdonrészt szerezhet a legnagyobb hazai és külföldi vállalatokban, és részese lehet ezen vállalatok piaci teljesítményének.

A részvény tulajdonjogot megtestesítő értékpapír, amely a részvényes valamely részvénytársaságban való tagsági jogát foglalja részvényokiratba. A részvényes részesedik a részvénytőkéből és ezáltal a társaság vagyonának társtulajdonosa.

Részvénytulajdonosként a befektető - a kamatozó értékpapíroktól eltérően - nem hitelező, hanem a részvényeket kibocsátó társaság résztulajdonosa. Ebből egyrészt jogok következnek, de ugyanakkor kötelezettségek is. Utóbbi alatt mindenekelőtt az alaptőkére történő befizetések teljesítését kell érteni, amelynek nagysága a részvény kibocsátási értékére, azaz a névértékre plusz az esetleges ázsióra korlátozódik. Bizonyos részvényfajtáknál mellékkötelezettségek is lehetnek, amelyeket a részvényokiratban egyenként meg kell nevezni.

A részvény kétféle hozamforrást kínál a befektetőnek: egyrészt osztalékfizetéseket, másrészt árfolyamnyereséget. A részvény azonban kockázatos papír, azaz a befektető részére nincs garantálva sem az árfolyamnyereség, sem pedig – rendszerint – az osztalékfizetés. Ha azonban osztalékfizetésre kerül sor, akkor a befektetőt alapvetően megilleti az abból való részesedés joga.

Részvény és részvény között különbség van: a kibocsátó társaságnak elsősorban a részvények átruházhatósága (névre szóló részvények / bemutatóra szóló részvények), a vállalatban való részesedés kifejezése (névértékkel ellátott / névérték nélküli részvény), valamint jogok biztosítása (törzsrészvények / elsőbbségi részvények) tekintetében van választási lehetősége.

Kondíciók és díjak

Ügyfeleink megbízását mindig a számukra legkedvezőbb módon hajtjuk végre a vonatkozó Üzletszabályzatunkban leírtaknak megfelelően.

Kötelességünknek érezzük, hogy minden ésszerű lépést megtegyünk annak érdekében, hogy Ügyfeleink számára a legjobb eredményt érjük el bármilyen pénzügyi eszközre vonatkozó megbízás teljesítése során. Az eljárásrendünket és üzletpolitikánkat is ennek megfelelően alakítottuk ki, figyelembe véve a megbízás jellegét, illetve az adott terméket és piacot. Ez a politika hivatott egyensúlyt biztosítani az egymással esetlegesen ellentétes befolyásoló tényezők között.

A megbízások kezelésére vonatkozó végrehajtási politikánk lehetőséget biztosít arra, hogy a megbízásokat – a szabályozott piacra bevezetett részvények kivételével - szabályozott piacon vagy MTF-en kívül is végrehajtsuk.

A megbízások minél kedvezőbb teljesítése érdekében harmadik fél felé (pl. külföldi szolgáltató) is továbbíthatjuk a megbízást, illetve harmadik felet is igénybe vehetünk. A külföldi megbízásokat kizárólag olyan szolgáltatók igénybevételével hajtjuk végre, amelyek rendelkeznek az előírt engedélyekkel.

A megbízásokat a szükséges letétekkel együtt munkanapokon a rendes üzleti órák alatt minden esetben elfogadjuk. Az ez idő alatt beérkezett és rendben talált megbízásokat - hacsak Ügyfelünk másként nem rendelkezik - a beérkezés napjától a megbízás lejártáig, illetve az esetleges visszavonásig kíséreljük meg teljesíteni. A megbízás végrehajtása során a megbízás keretei között szabadon járunk el, állandóan szem előtt tartva, hogy az Ügyfelünk számára a lehetséges legelőnyösebb szerződést kössük.

Mindezek figyelembevételével folyamatosan törekszünk Ügyfeleink igényeit minél magasabb színvonalon kielégíteni és termékeinket, valamint szolgáltatásainkat a piacon is kedvező díjazás mellett kínálni. A befektetési szolgáltatásaink, valamint termékeink költségeit és díjait a hatályos Díjtételek jegyzékében tekinthetik meg Ügyfeleink.

Kapcsolódó dokumentumok

Magyar MBH Bankszövetkezeti Bank Zrt. Befektetési szolgáltatási tevékenységre és kiegészítő szolgáltatásokra vonatkozó Üzletszabályzata, Mellékletei és Szerződésmintái


OBA - BEVA

Információk

Részvények

A megbízások típusai:


1. időbeli érvényességük alapján:

  • az adott napra érvényes (NAP) ajánlat csak az ajánlattétel napján érvényes, s ha nem teljesül, a nap végén törlődik az ajánlati könyvből,
  • a visszavonásig érvényes (VVÉ) ajánlat érvényben marad, amíg a megbízó vissza nem vonja, de legfeljebb harminc napig élhet az ajánlat
  • az azonnali (MOST) ajánlat csak az ajánlati könyvbe történő beadás pillanatában érvényes, utána törlődik a rendszerből (pl. a piaci megbízás csak ilyen lehet),
  • a szakaszajánlat az adott kereskedési szakasz végéig érvényes, utána törlődik a rendszerből
  • az adott időpontig érvényes ajánlat: határozott ideig érvényes, de legfeljebb harminc napig


2. ár alapján:

  • piaci áras ajánlat: amely az automatikus kereskedési rendszerbe történő bevitel pillanatában azonnal összepárosul az ajánlati könyvben lévő legjobb árú ellenajánlattal
  • limitáras ajánlat: vétel (eladás) esetén az adott limitáron, vagy annál alacsonyabb/magasabb áron történő teljesítés.
  • stop limitáras ajánlat: a limit ár mellett egy másik ár, ún. küszöbár kerül meghatározásra, melyet ha elér a részvény árfolyama, akkor a megbízás limitáras ajánlatként kerül az ajánlati könyvbe.
  • stop piaci áras ajánlat: a meghatározott küszöbár elérése utána a megbízás piaci áron teljesül.


3. mennyiségi paraméterük alapján:

  • RÉSZ ajánlat: amely az árfeltétel teljesítése esetén részletekben is teljesíthet.
  • MIND ajánlat: amely csak az ajánlati mennyiség maradéktalan kielégítésével teljesülhet (ebben az esetben az ajánlat minimális árfolyamértéke az "A" kategóriába tartozó részvényeknél 50 millió, a többi részvénynél 25 millió forint)
  • minimális mennyiség ( ajánlat: amely csak az ajánlatban megadott minimális mennyiség egyidejű maradéktalan kielégítésével teljesülhet (ilyen ajánlatot csak az állampapír-szekció árjegyzője tehet).


Kockázatok

  • Piaci kockázat: a globális piaci helyzet, illetve az adott ország makrogazdasági (kamatpolitika, árfolyam-politika, költségvetés, infláció, fizetési mérleg, stb.) politikai (választások, stb.) helyzetének alakulása
  • Egyedi kockázat: a részvénytársaság működéséből adódó kockázatot jelenti: mennyire kockázatos iparágban működik, eredménye mennyire éri el a várakozásokat, milyen tulajdonosai vannak, milyen a társaság menedzsmentje, milyen az osztalékpolitikája, stb.
  • Az egyedi illetve a piaci kockázatokból adódóan a részvény árfolyamában bekövetkezett változások is kockázattal járnak. Ha külföldi részvénybe fektetjük a pénzünket még deviza kockázatot is futunk


Példa:

A befektetni kívánt összeg 1 millió forint, amiből Otp részvényt szeretnénk venni. Az Otp piaci ára 5000 forint. Piaci áron történő megbízás esetén a tőkénkből 200 darabot tudunk vásárolni. Az elszámolás napja t+3, de ha már birtokoljuk a részvényt rögtön tehetünk eladási ajánlatot is, nem kell megvárni, hogy a részvény ténylegesen a számlánkra kerüljön. a.) az Otp árfolyama a vétel után 5500 forintra emelkedik Ekkor limitáras eladási megbízást adunk és 5500 forinton értékesítjük a részvényt, így a realizált nyereségünk (5500-5000)*200 darab=100,000 forint, ami a befektetett tőkéhez viszonyítva 10 százalék. (költségeket nem számítva) b.) az Otp árfolyama a vétel után 4500 forintra esik Ugyan bízunk abban, hogy a részvény árfolyama visszakorrigál a számunkra kedvező irányba, ennek ellenére a további veszteség kiküszöbölésére Stop limitáras eladási megbízást teszünk, ami visszavonásig érvényes. Ekkor mondhatjuk azt, hogy ha az Otp árfolyama eléri a 4200 forintot (küszöbár), akkor a 200 darabot adjuk el 4000 forintig (limit ár). Ha az ajánlatunk aktiválódik, azaz eléri a küszöbárunkat, akkor az eladás 4200 és 4000 forint között fog teljesülni, attól függően, hogy hol van az aktuális vételi ajánlat, de legrosszabb esetben is 4000 forinton megválunk részvényünktől. Ekkor a realizált veszteségünk (4000-5000)*200 darab=-200,000 forint (20 százalék veszteség)